Wydanie dowodu osobistego
WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2022 r. poz. 671 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2020 r., poz. 31)
I. WYMAGANE DOKUMENTY:
- fotografia,
- dowód osobisty podlegający wymianie lub w razie utraty dowodu osobistego, paszport RP;
- inny dokument podróżny ze zdjęciem potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci-dowód osobisty podlegający wymianie lub w razie utraty dowodu osobistego, aktualna legitymacja szkolna (dotyczy dzieci w powszechnym obowiązku szkolnym);
- fotografia;
- na żądanie organu, do wglądu poświadczenie obywatelstwa polskiego (wydane przez Urząd Wojewódzki), odpis skrócony aktu urodzenia, odpis skrócony aktu małżeństwa;
ZDJĘCIE:
- 1 kolorowa fotografia o wymiarach 35x45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i z zamkniętymi ustami,
- osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku,
- osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej,
- w uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została załączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami (fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów określonych powyżej w zakresie wizerunku, a także fotografia dziecka do 5. roku życia, może przedstawiać osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalnym wyrazem twarzy lub otwartymi ustami)
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w dowolnym urzędzie na terenie kraju.
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (dotyczy również osób małoletnich) wniosek składa jeden z rodziców, kurator lub opiekun prawny. Przy składaniu wniosku wymagana jest obecność osoby małoletniej, która ukończyła 5 rok życia oraz osoby ubezwłasnowolnionej.
Jeśli jesteś opiekunem lub kuratorem — do wglądu dokument, który to potwierdza, na przykład orzeczenie sądu.
Osoba małoletnia może złożyć wniosek samodzielnie nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin.
Utracony dowód osobisty podlega unieważnieniu z dniem zawiadomienia o jego utracie.
Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek. Do odbioru zabierz dotychczasowy dowód osobisty.
Dowód osobisty dla osoby ubezwłasnowolnionej odbiera opiekun ustanowiony przez sąd.
Gotowość odbioru dowodu osobistego można sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl
III. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, o czym zostanie zawiadomiona osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego lub osoba składająca wniosek na jej rzecz zwana "wnioskodawcą".
IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Ewidencja ludności (pok.nr 15)
V. TRYB ODWOŁAWCZY:
W przypadku wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego przysługuje odwołanie do Wojewody Zachodniopomorskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
VI. UWAGI:
Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej. Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.
Kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.
Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania.
Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 12 rok życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.