Opłaty roczne z tytułu użytkowania
Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego na gruntach stanowiących własność gminy
Dotyczy :
- Uaktualnienia naliczeń opłat rocznych za użytkowanie wieczyste w związku ze zbyciem prawa użytkowania wieczystego, umową darowizny, postanowieniem sądu oraz trwałą zmianą sposobu użytkowania nieruchomości.
- Aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego (działanie z urzędu na podstawie aktualnej wyceny wartości nieruchomości).
Wymagane dokumenty :
- wniosek użytkownika wieczystego o dokonanie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego , jeśli nastąpiła zmiana wartości nieruchomości, a organ nie podjął aktualizacji- wniosek składa się do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizacje opłaty rocznej.
- dokumenty przenoszące nabyte prawo : akt notarialny , postanowienie Sądu, trwała zmiana sposobu użytkowania nieruchomości- podstawa do naliczenia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.
Opłaty :
Od wniosków nie pobiera się opłaty skarbowej.
Miejsce złożenia dokumentów :
Biuro Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Darłowie
poprzez Pocztę na adres: Urząd Miejski w Darłowie, ul. Plac Tadeisza Kościuszki 9, 76-150 Darłowo
lub przez ePUAP /um_darlowo/skrytka .
Termin i sposób załatwienia sprawy :
1. W przypadku gdy nastąpiła zmiana użytkownika wieczystego w wyniku przeniesienia prawa użytkowania wieczystego, opłatę roczną pobiera się w całości od osoby będącej użytkownikiem wieczystym nieruchomości w dniu 1 stycznia roku, za który obowiązuje opłata.
2. Aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego dokonuje się z urzędu lub na wniosek użytkownika wieczystego do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego, w formie wypowiedzenia dotychczasowej opłaty , przesyłając równocześnie ofertę przyjęcia nowej wysokości opłaty rocznej.
Tryb odwoławczy :
Od aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia, złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie, wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Wniosek składa się za pośrednictwem Burmistrza Miasta Darłowo. Wniosek, o którym mowa wyżej składa się przeciwko właścicielowi nieruchomości. Ciężar dowodu, że istnieją przesłanki aktualizacji opłaty rocznej, spoczywa na właściwym organie. Złożenie wniosku nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat rocznych w dotychczasowej wysokości. W przypadku niezłożenia wniosku obowiązuje nowa wysokość opłaty rocznej zaoferowana w wypowiedzeniu.
Warunki aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego:
Wysokość opłaty rocznej podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata ( poza sytuacjami wymienionymi w art.77 ust.2 i 2a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami) , jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się , przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty.
W przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwu krotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę ponad dwu krotność dotychczasowej opłaty ( nadwyżka) rozkłada się na dwie równe części , które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach. Opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji.
Użytkownik wieczysty może żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji. Doręczenie żądania powinno nastąpić w formie pisemnej w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej. Jeżeli właściwy organ odmówił aktualizacji opłaty użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy, skierować sprawę do kolegium. W przypadku gdy właściwy organ nie rozpatrzył żądania w terminie 30 dni, użytkownik wieczysty może, w terminie 90 dni od dnia doręczenia żądania, skierować sprawę do kolegium. Ciężar dowodu , że istnieją przesłanki do aktualizacji opłaty, spoczywa na użytkowniku wieczystym. W przypadku oddalenia wniosku przez kolegium obowiązuje opłata dotychczasowa.
Nowa wysokość opłaty rocznej, ustalona przez właściwy organ w wyniku realizacji żądania, o którym mowa wyżej, albo w wyniku prawomocnego orzeczenia kolegium lub ugody zawartej przed kolegium, obowiązuje począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym użytkownik wieczysty zażądał jej aktualizacji.
Jeżeli po oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpi trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości, powodująca zmianę celu, na który nieruchomość została oddana, stawkę procentową opłaty rocznej zmienia się stosownie do tego celu, stosując tryb postępowania określony w art. 73 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości wnosi sie przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku. Właściwy organ, na wniosek użytkownika wieczystego złozony nie później niż 14 dni przed upływem płatności, może ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego.
Jednostka odpowiedzialna :
Referat Gospodarki Nieruchomościami i Planowania, pok. 27, tel. 94 355 1207.
Podstawa prawna :
Art. 73-81 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U. z 2024 roku, poz. 1145 z późń.zm.)