☰ Menu Prawe Menu ☰
Urząd Miejski w Darłowie
Grafika zawierająca herb wzorcowy

Niedziela 26.09.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Zezwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej

Nowe zasady reguluje ustawa z dnia 14 marca 2014 roku o zasadach przeprowadzenia zbiórek publicznych (Dz. U.  poz. 498), która obowiązywać będzie od 18 lipca br.

Nowa ustawa dotyczyć będzie tylko takich zbiórek, gdzie nie ma śladów przepływu środków, a darczyńca pozostaje anonimowy.

  • Zbiórki elektroniczne – np. przez przelewy - można będzie prowadzić bez żadnych dodatkowych formalności. W tym wypadku przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona jest dzięki technologii (przepływ pieniędzy jest rejestrowany).
  • W przypadku organizowanych w przestrzeni publicznej zbiórek w gotówce i zbiórek darów – wystarczy zgłoszenie.

Przeprowadzenie zbiórki będzie możliwe po wcześniejszym jej zgłoszeniu przez organizatora zbiórki i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych ZBIÓRKI.GOV.PL.

Zgłoszenie zbiórki publiczne będzie można dokonać również w formie papierowej, wysyłając formularz pocztą do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ul. Królewska 27,   00-060 Warszawa.

W ciągu maksymalnie 3 lub 7 dni (odpowiednio dla zgłoszeń elektronicznych  i papierowych) zgłoszenie pojawi się na portalu – wtedy można zacząć zbiórkę.

 

Wszystkie potrzebne wzory dokumentów (wzór aktu założycielskiego, zgłoszenie zbiórki, sprawozdania) dotyczące zbiórek publicznych określa Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 czerwca 2014 r. (Dz. U. poz. 833).

 

Więcej na: https://mac.gov.pl/zbiorki

Wytworzył:
Barbara Kaczyńska
Udostępnił:
Chmielecki Grzegorz
(2007-03-12 09:20:37)
Ostatnio zmodyfikował:
Chmielecki Grzegorz
(2007-03-12 09:28:30)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 2532749